Kustuta tulekahju oma kehas

Maksimalistidelt on hea õppida. Nad teevad ja teavad maksimaalselt. Nii on kindel, et midagi jääb ka endale külge. Mingi tarkus või teadmine. Dr Paul Clayton PhD on tänapäeva teadusmaailma üks markantsemaid kujusid. Kasvõi juba seepärast, et ta on Mendelejevi otsene järeltulija. Dr Paul Claytoni tööde ja kirjutiste kohta on rohkem informatsiooni tema kodulehel www.drpaulclayton.com

Ka meie lehele tekib aegamööda just tema sulest pärit kirjutisi.

Siinkohal anname esmase pilguheidu dr Paul Claytoni raamatust Out of the Fire ja seda esimese peatüki näol. Meie eesmärk on see sama raamat teie abiga ka üleni tõlgitud ning trükitud saada.

Haiguse leekide kustutamine — Kiire algus

I osa ehk sissejuhatus raamatust Out of the Fire, dr Paul Clayton

 

Vanas Kreekas uskusid roomlastest ning islamiusulised arstid, et meie kehad koosnevad vaid neljast erinevast huumorist ehk kehavedelikust ning et kõik meie haigused said alguse nende omavahelisest tasakaalutusest ehk valedest suhetest vedelike vahel. See lihtne teooria kestis umbes 2000 aastat, kuni moodsa meditsiini saabumiseni 19. sajandil. Siis algasid pidevad detailsed uuringud sellest, mis ja kuidas me oleme, mis omakorda tootis hulganisti keerulist teabekogumit, hulganisti meditsiinilisi spetsialiseerumisi ja spetsialiste ning suure hulga spetsiifilisi (ja toksilisi) ravimeid, mida me tänapäevani ikka veel kasutame.

Farmatseutilisel lähenemisel pole vaatamata sellele, et enamasti suudetakse haiguse sümptomid maha suruda, õnnestunud ennetada kohutava kiirusega sagenevaid degeneratiivseid haigusi, millega meie tervishoiusüsteem tänapäeval ülekaalukalt vastamisi seisab. Südamehaigused, diabeedid, vähid, dementsus, allergiad, autoimmuunhaigused, neuroloogilised arenguhäired, vaimsed häired – nii öelda tsivilisatsiooni haigused – väljuvad kontrolli alt ja mõjutavad järjest rohkemaid meist ning järjest varasemas eas.

Kuid nüüd – ja just õigel ajal – on esile kerkinud uus ja haigusi ühendav teooria, selline, mis jätab maha kahjulikud ravimid ja keskendub toidule, mida sööme. See kõik on hämmastavalt lihtne ja peaaegu võrreldav modernse ning teaduspõhise versiooniga vanast kehavedelikepõhisest teooriast. See haiguste Suur Ühendav Teooria koosneb viiest peamisest elemendist.

  1. On laialdaselt teada, et „tsivilisatsiooni haigused” on tohutul määral mõjutatud toitumisest.
  2. Viimased uuringud näitavad, et peaaegu kõiki nimetatud haigusi liidab üks nimetaja — krooniline põletik ehk protsess, mis kahjustab ja hävitab terveid rakke igas organis, mida ta puudutab.
  3. Võtmetähtsusega põletikuvastased koostisosad meie toitumises on 1-3 ja 1-6 beetaglükaanid, mida leidub pärmis ja seentes; omega-3 rasvhape, mida leidub rasvases kalas, ning polüfenoolid, mis on väga väärtuslikud toitained ja mida leidub puu- ja juurviljades.
  4. Toitumismuutuste uuringud (uurivad toitumise muutusi ajast aega) näitavad, et nende põletikuvastaste toitainete tase on meil praegu kõigi aegade madalaim. Eriti hullusti on muutunud omega-3 ja omega-6 rasvhapete omavaheline tasakaal meie toitumises ning meie polüfenoolide tarbimine on samuti kokku kukkunud. Nimetatud põletikuvastaste toitainete tarbimise vähenemine on samaaegne eelnimetatud põletikulistest protsessidest tekkivate haiguste hüppelise sagenemisega.
  5. Kui needsamad põletikuvastased toitained meie toitumisse tagasi lülitada, väheneb (nii loomadel kui ka inimestel) nende haiguste esinemine kuni 90%. Me saavutame degeneratiivsete haiguste suhtes peaaegu immuunsuse ja meie šansid tervelt vananeda suurenevad dramaatiliselt.

Sa tõenäoliselt ei kuule sellist juttu oma arstilt, sest seda uut teadust ei ole nad koolis õppinud. Kui mina käisin arstiteaduskonnas, siis õppisin ma ainult ravimite kohta, toitumine oli välja jäetud. Neli aastakümmet hiljem on muutunud väga vähe. Võib-olla on see seetõttu, et Suur Ravimitööstus ei ole veel suutnud välja mõelda, kuidas uue lähenemise pealt teenida saaks. Võib-olla on see seetõttu, et ala reguleerivad jõud, kes uuele lähenemisele ägedalt vastu seisavad, on väga palju farmatseutilisest mõtlemisest mõjutatud.

Parem on mitte oodata. See uus teadus on üllatavalt lihtne mõista ja veel lihtsam on teda järgida. Põhireeglid on üldsõnaliselt sarnased ammu tuttavate juhtnööridega: söö rohkem puuvilja, juurvilja ja kala, vähenda praetud ja grillitud toite, vähenda soola ja alkoholi tarbimist, ära suitseta; kuid neid on väestatud kahe põletikuvastase toitaine lisamisega. Üks neist beetaglükaanide lisamine ja teine kalaõli ja polüfenoolide kindla kombinatsiooni lisamine.

Kalaõli ja polüfenoolide kombinatsioonis peitub eriline jõud ja see baseerub Trondheimi Ülikooli (Norra) ja Milaano Ülikooli (Itaalia) tööl. Vanemteadurid neis ülikoolides töötasid välja täpse ja tundliku laboritesti, mis paljastab meie veres omega-3 ja omega-6 vahelise tasakaalusuhte ning lisaks veel puhastatud kalaõlist ja polüfenooliderikkast oliiviõlist koosneva lisandi. Sel tasakaalus oleval õlil, mis toob meieni nii eskimote kui ka vahemere dieedi parimad palad, on võimas põletikuvastane toime ning tulemusena võimas ja kergelt tõestatav kasu tervisele. Seda kasu saab kergelt Trondheimi testiga mõõta.

Sel lool on mahukas teaduslik põhi ja sellest räägime põhjalikumalt järgnevatel lehtedel. Osa II on kiire alguse osa, kiire sissejuhatus oma tervise parendamiseks, mida saad jälgida iga päev. See toetub loengutele, mida loetakse arstidele andmaks kiiret ülevaadet teaduse uuest suunast. Osa III on sügavam analüüs ja mõeldud elu-teadlastele (ning koolitatud võhikutele), et viia neid kurssi viimaste uuringutega ning näidata, kuidas see kõik üllatavalt tõenditega kokku kõlab. See osa katab teemasid nagu põletiku epidemioloogia, mikrobiota roll, telomeeride areng, äkksurma probleem, kaasasündinud immuunsüsteemi roll jne.

Kõik see tugineb avaldatud teadusele ning seda lähenemist juba hakatakse õpetama ka üle maailma erinevatel akadeemilistel koosviibimistel. See on detailne põhjalik juhend tervise kiireks parandamiseks ja annab sulle tagasi kontrolli oma elu üle.

Oxford, juuni 2013