mamil – middle-aged man in Lycra. Kristjan Port

Meeste Elustiilinädala üks lektoritest on tuntud ja konverentsidele alati väga oodatud spordibioloog Kristjan Port, kelle üks lemmikteemadest on meeste sportimisharjumused ning eriti “mamil”. Mida see akronüüm tähendab ning millest loengutes jutt tuleb, selle kohta andis Dr Port meile väikese ülevaate.

Kristjan Porti saab kuulata:

18.09 Tartus. Piletid Piletilevist.

20.09 Viljandis. Piletid Piletilevist.

 

Oxfordi inglise keele autoriteet otsustas uuenduste käigus lisada kommunikatsiooni lingua franca’sse sõna „mamil“. Akronüüm tuleneb sõnadest „middle-aged man in Lycra“, osutamaks keskealistele meestele, kelle ellu on ootamatut rõõmu toonud jalgratas ja trikoorõivas. Niimoodi lugedes võib naerma hakata. Seda tehaksegi. Nagu iga hea asjaga käib kaasas teatud kulu, on mamil’i fenomenis osalejatel vaja taluda natukene irooniat, ei enamat. Keskikka jõudnud mehed peaks olema nuhtluste suhtes treenitud.

Mamil on kultuurifenomen. Juured ulatuvad igipõlisesse draamasse. Aesopose loos keskealisest mehest kahe armukesega, üks noorem, teine vanem, kitkus noorem mehele soengut tehes välja kõik hallid jõhvid. Vanema naise soovil vanusevahe vähendada kadusid pealaelt tumedad kiud. Kahe armukese hoole käes muutus mees kiilaspäiseks. Sile lagipaik on siin metafoor, juuste puudumine pole probleemiks. Õpetliku sõnumi järgi on kahe armukesega algus meeldiv, aga omapoolse tarkuseta võib lõppeda halvasti. Jääd ilma juustest ja armukestest. Samal teemal balleti loonud Francis Poulenc tõdes, oled kurb mees kellele meeldib naer nagu kõikidele kurbadele meestele.

Lance Armstrong, Cadel Evans, Bradley Wiggins jt Tour de France’ võitjad on osaliselt süüdi miks ronivad paljud keskealised mehed ratta selga. Definitsiooni järgi paigutub keskiga hilise nooruse ja vanaduse vahele. Pikk periood on täis lugematuid alternatiive. Selle taustal on trikoos ratturite suhteline arvukus märk millestki keskmisest parema avastamisest. Suhtumine mamil’i (jt kehaliselt kurnavate alade harrastajatesse) jagab inimesi kahte leeri. Pragu kulgeb suuresti igipõlises, sugude vahelises jäljes. Teate küll, kelle käes on pool soengust.

Objektiivsemast allikast muresõnumina on nelja dekaadiga USA liikluses jalgratturitega surmajuhtumite arv pidevas languses. Aga 35 kuni 54 aastaste populatsioonis on see kolmekordistunud. Suhteliselt kiiresti kasvavate suurte koormustega võib keha tabav kahju ületada töövõime paranemisena saadud hüve. Esialgne areng on tavaliselt rõõmustavalt motiveeriv ega nõua suurt teadlikkust. Entusiasmi etapil kasvavad panused rattasse ja varustusse. Maksavad ju rataste innovatsiooni kinni kalleid oste tegevad harrastajate massid, mitte mõnituhat tippratturit. Siis saabub hetk kui treenituse juurdekasv aeglustub ja tulemused enam ei parane. Ärilises mõttes saabub investeeringute kaitse faas ja nn hea raha järele visatakse halba raha, st investeeritakse riskikäitumisse (veelgi kallim varustus, „vitamiinid“ jmt).

Miks äris ratsionaalsed mehed teevad taoliseid valikuid? Ratsionaalsus tähendab teha sinule teadaolevalt parim otsus. Mamil ei hangi endale asju, vaid heaolu. Seega peab nägema rahast kaugemale. Ta tahab olla parim. Või vähemalt parem.

Kristjan Port

 

Kohtume Meeste Elustiilinädalal!